logo (81 kB)
Biblioteka
Szkolne Centrum Multimedialne
Konkursy biblioteczne
„Niech Cię wiodą Twoje zmysły”

W dniu 22 września 2016 roku czterdziestu uczniów z klasy VI „a”, V „b” i VI „b” pod opieką pań: Katarzyny Suszek, Jolanty Zawadzkiej, Beaty Gryki i Doroty Chyl uczestniczyło w wycieczce do Warszawy.

Głównym celem wyjazdu było odwiedzenie Niewidzialnej Wystawy- „Niech Cię wiodą Twoje zmysły”. Jest to jedyna w Polsce a trzecia w Europie tego typu wystawa. Na szklanych posterach ekspozycji widnieją zdjęcia i historie światowej sławy osób, które pomimo utraty wzroku osiągnęły wielki sukces w życiu: między innymi Stevie Wander (amerykański wokalista soulowy), Andrea Bocelli ( włoski tenor i kompozytor), Louis Braille (francuski twórca alfabetu dla niewidomych).

Niewidzialna Wystawa ma na celu zbliżenie uczestnika do perspektywy doświadczenia świata osób widzących i niewidomych. Dlatego pod opieką niewidomych przewodników uczniowie odwiedzali specjalnie wyposażone i całkiem wyciemnione pomieszczenia. Niesamowita kompozycja dźwięków i zapachów pozwalała uczniom zapomnieć, że są na wystawie. Dzieci doświadczały jak poruszać się w miejskim zgiełku, mieszkaniu, jak zapłacić za kawę w barze. Odwiedziły las i chatkę myśliwego. Wycieczka w ciemności trwała ponad godzinę. Na wystawie niewidomi przewodnicy pokazywali dzieciom przedmioty i narzędzia, które umożliwiają im funkcjonowanie, pomagają w codziennym życiu. Dzieci poznały czym jest tyflografika, uczyły się pisania brajlem i wysłuchały osobistych świadectw na temat trudności życiowych niewidomych przewodników. Uczestnicy wycieczki przekonali się, że nawet w ciemności świat może być piękny i można go odbierać innymi zmysłami niż wzrok.

Wycieczkę dopełniał spacer po Królewskich Łazienkach, gdzie uczniowie poznali historię zabytkowych obiektów oraz pomników takich jak: patrona naszej szkoły Henryka Sienkiewicza, Józefa Piłsudskiego i Fryderyka Chopina. Uczestnikom wycieczki dopisała pogoda w ten pierwszy jesienny dzień. Dużo radości dzieciom sprawił widok licznie hasających wiewiórek, które chętnie pozowały do zdjęć. Tego dnia nie zabrakło również innych atrakcji- wizyta w kinie 6 D oraz Mc Donaldzie.

wycieczka_1 (56 kB)   wycieczka_1 (56 kB)

wycieczka_1 (56 kB)   wycieczka_8 (47 kB)  

wycieczka_3 (58 kB)   wycieczka_3 (58 kB)   wycieczka_3 (58 kB)

wycieczka_9 (58 kB)   wycieczka_10 (122 kB)

Nowości w bibliotece

nowosci_1 (47 kB)   nowosci_1 (47 kB)   nowosci_1 (47 kB)

nowosci_1 (47 kB)   nowosci_1 (47 kB)

W ubiegłym roku szkolnym biblioteka szkolna powiększyła swój księgozbiór o 114 woluminów z programu Książki naszych marzeń za kwotę 2.712,50 zł. Trafiły one głównie do działu podręcznego, ponieważ są to albumy tematyczne z różnych dziedzin. Bogato ilustrowane, po nowemu wydane albumy potrzebne są do wykorzystania zarówno na lekcjach przez nauczycieli jak i dla uczniów przygotowujących się do prezentacji, biorących udział w konkursach przedmiotowych oraz wykonujących plakaty w zespołach. W zasobach biblioteki znalazły się między innymi: Atlas Nieba, Konie rasowe, Tatry, Najwybitniejsi nobliści, Podróże marzeń.

Po przeprowadzonym plebiscycie okazało się, że uczniowie preferują książki wydawane w seriach, ponieważ lubią poznawać dalsze losy bohaterów. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom uczniów nabyto również takie nowości jak: seria książek o Chomiku Huberciku, Dzienniczek zakręconej nastolatki i Klub Tiary.

Już niebawem do biblioteki trafią książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa za kwotę 15.000 zł. Przed zakupem książek uczniowie mieli wpływ na wybór konkretnych tytułów w wyniku przeprowadzonego głosowania. Mamy nadzieję, że te nowości wpłyną pozytywnie na czytelnictwa.

W dalszym ciągu planujemy uwzględniać specjalne potrzeby wszystkich uczniów przy zakupie książek. Obserwujemy, że duża grupa naszych uczniów ma kłopoty z wymową i dlatego zamierzamy zakupić książki z wierszami logopedycznymi. Dla grupy niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem planujemy nabyć bajki terapeutyczne. Dla uczniów szczególnie uzdolnionych mamy zamiar pozyskać książki rozwijające ich zainteresowania.

Wzbogacony księgozbiór podręczny po realizacji rządowego programu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa pozwoli na realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego i wzbogaci zasoby biblioteki o książki, które są w sferze zainteresowania uczniów.

„POLACY - RODAKOM"

W związku z siedemnastą akcją „POLACY - RODAKOM" Samorząd Szkolny Szkoły Podstawowej przy współpracy z biblioteką szkolną czynnie włączył się w przedświąteczną zbiórkę (grudzień 2016 r.) książek i zabawek przeznaczonych dla polskich dzieci mieszkających na Białorusi i Ukrainie, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Akcja na terenie Lubelszczyzny podjęta została z inicjatywy Stowarzyszenia "Przeszłość - Przyszłości". Zbiórka odbywała się przy Biurze Poselskim Posła na Sejm RP prof. Krzysztofa Szulowskiego.

Uczniowie po zapoznaniu z celami tej zbiórki świadomie i bardzo chętnie dzielili się z Rodakami z za wschodniej granicy własnymi rzeczami. Były to używane, ale w bardzo dobrym stanie książki w naszym ojczystym języku oraz zabawki otrzymane wcześniej jako nagrody za konkursy a także upominki z różnych okazji.

1 (55 kB)

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

2 (52 kB)

Biblioteka Zespołu Szkół w Końskowoli przystępując do akcji „Jak nie czytam, jak czytam” przyczyniła się również do rekordu w masowym czytaniu. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z innych szkół, którą można obejrzeć na stronie www.czytamy.org. Słabnące czytelnictwo jest problemem ogólnospołecznym, dlatego należy w uczniach od najmłodszych lat zaszczepiać potrzebę i chęć czytania. Każdy nauczyciel, nie tylko nauczyciel bibliotekarz, powinien wdrażać i zachęcać uczniów do kontaktu z książką. Należy uświadamiać dzieciom, że książka jest zawsze modna. To właśnie ona rozbudza wyobraźnię, pozwala poznawać świat, jest wiarygodnym źródłem wiedzy. To dzięki książce możemy miło spędzić czas wolny. Aby komputery, telewizja i prasa młodzieżowa nie wyparły książki, warto docierać do czytelnika indywidualnie, rozmawiać o literaturze, organizować imprezy czytelnicze, urozmaicać zbiory biblioteczne. Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” była promocją czytania i książek wśród uczniów, inicjowaniem mody na czytanie oraz wspieraniem w aktywnym czytelnictwie.

acja (17 kB)

logo-czytanie (16 kB)

List otwarty Pani Ireny Koźmińskiej skierowany do rodziców.

Zapraszamy do przeczytania treść listu

Loteria

"Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi" - Jan Paweł II

Akcje charytatywne przeprowadzone w szkole odgrywają dużą rolę – uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucia empatii, kształtują również pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących. Jedna z ostatnich akcji- to zbiórka funduszy na rzecz absolwenta naszej szkoły Damiana, ponieważ pojawiła się szansa na przywrócenie mu zdrowia.

W wyniku przeprowadzonej loterii fantowej oraz innych działań podejmowanych w Szkole Podstawowej w Końskowoli zebrano kwotę: 3000 zł

Zebrane pieniądze zostały wpłacone na konto Damiana. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję. Razem robimy naprawdę Wielki Dobry Uczynek.

1 (44 kB)  1 (44 kB)  1 (44 kB)
 
1 (44 kB)  1 (44 kB)  1 (44 kB)
 
1 (44 kB)  1 (44 kB)  1 (44 kB)
 
11 (52 kB)  11 (52 kB)  11 (52 kB)  11 (52 kB)

Kliknij na foto aby powiększyć

Akcja Pajacyk

Szkolne Centrum Informacji Multimedialnej działające przy bibliotece przyłącza się do propagowania akcji Pajacyk. Jest to program dożywiania dzieci w szkołach, prowadzony przez Polską Akcję Humanitarną. Z uwagi na fakt jak duże i niepokojące są skutki niedożywienia dzieci, zachęcamy uczniów korzystających z naszego Centrum do odwiedzania strony www.pajacyk.pl, która została stworzona w celu zbierania pieniędzy na dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach. Wystarczy wejść na stronę główną i kliknąć w brzuszek Pajacyka, aby ofiarować dzieciom ciepły posiłek nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

kliknij na brzuszek Pajacyka

Regulamin Szkolnego Centrum Multimedialnego Zespołu Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli

  1. Ze Szkolnego Centrum Multimedialnego mogą korzystać uczniowie gimnazjum, szkoły podstawowej oraz nauczyciele w ustalonych godzinach.
  2. Stanowisko komputerowe w bibliotece służy wyłącznie do celów edukacyjnych: poszukiwań materiałów w multimedialnych programach edukacyjnych, w zasobach Internetu, wykonywania prac na zajęcia edukacyjne.
  3. Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 1 godzinę, może być przedłużony tylko w szczególnym przypadku po uzyskaniu zgody nauczyciela.
  4. Przy komputerze może znajdować się tylko jedna osoba, pracująca w ciszy.
  5. Pracownia jest miejscem pracy – obowiązuje przestrzeganie ciszy, porządku i czystości.
  6. Osoby zachowujące się głośno, łamiące zasady regulaminu zostaną odsunięte od pracy przy komputerze na okres wskazany przez nauczyciela – bibliotekarza.
  7. Jeśli uczeń lub nauczyciel na początku pracy stwierdzi braki w sprzęcie lub wadliwe działanie oprogramowania, powinien zgłosić to nauczycielowi sprawującemu opiekę nad Centrum.
  8. Jeśli po zakończeniu pracy stwierdzone zostaną jakieś nieprawidłowości to za spowodowanie ich odpowiada (finansowo) korzystający.
  9. Nie można wykorzystywać komputera do gier i zabaw (w szczególności czatów i gadu-gadu).
  10. Zabrania się instalowania innych programów, dokonywania zmian już istniejącego oprogramowania i ustawień systemowych.

Zespół Szkół im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli - Szkoła Podstawowa
© Grzegorz Próchniak 2001-2010