Wycieczka do Warszawy

Dnia 19 marca uczniowie klas ósmych wybrali się do Warszawy i spędzili tam czas pełen niezapomnianych wrażeń. Oto relacje ósmoklasistów z tego wyjazdu.

Wycieczka do Warszawy śladami bohaterów ,,Kamieni na szaniec" wzbudziła we mnie wiele emocji. Sam wyjazd bardzo mi się podobał, lecz najbardziej interesującym okazał się być spektakl „Zemsta”, który obejrzeliśmy w Och-Teatrze. Jedną z ról grał Cezary Żak, moim zdaniem wspaniały aktor, a obejrzenie jego pracy na żywo było czymś niesamowitym. W spektaklu było dużo śmiesznych scenek i wspaniała scenografia. Wspomnienia z tej wycieczki na pewno na długo zostaną w mojej pamięci.

Karol


Razem z klasą mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wycieczce do Warszawy, która odbyła się 19 marca. Znaczna część naszego wyjazdu była powiązana z historią bohaterów lektury „Kamienie na szaniec” autorstwa Aleksandra Kamińskiego. Zwiedzanie zaczęliśmy od cmentarza na Powązkach, gdzie pani przewodniczka pokazała nam miejsca spoczynku nie tylko bohaterów lektury, ale także wielu innych osób, których historia bardzo mnie poruszyła. Najwięcej emocji towarzyszyło mi właśnie na Powązkach.

Następnie odwiedziliśmy miejsce, gdzie odbyła się akcja pod Arsenałem. Dzięki możliwości zobaczenia tych miejsc na żywo mogliśmy jeszcze bardziej zrozumieć tragiczną historię ludzi, którzy musieli żyć w czasach wojny.

Kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy, było Mauzoleum Walki i Męczeństwa - niegdyś siedziba gestapo, gdzie jeden z bohaterów „Kamieni na szaniec” był więziony, a wielu niewinnych ludzi straciło życie. Następnie udaliśmy się na smaczny obiad do restauracji obok mauzoleum, a kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. W muzeum również byliśmy oprowadzani przez przewodnika. Mogliśmy dowiedzieć się wiele o powstaniu warszawskim oraz o tym, z czym zmagali się powstańcy.

Ostatni punkt naszego wyjazdu stanowił spektakl „Zemsta” w Och-Teatrze. Było to niezapomniane przeżycie, a wspomnienia z pewnością zostaną z nami na długo. Uważam, że wycieczka była świetna i pozwoliła mi jeszcze bardziej zrozumieć historię bohaterów „Kamieni na szaniec”.

Gabriela


W ostatnim czasie razem z klasą mieliśmy przyjemność zagłębienia się w historię bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego pt. ,,Kamienie na szaniec”. W środę 19 marca wyruszyliśmy na wycieczkę do Warszawy, gdzie dołączyła do nas pani przewodnik. Dokładnie pokazywała nam szlak bohaterów „Kamieni na szaniec”, ale także bardzo ciekawie opowiadała o ich przeżyciach. Odwiedziliśmy Powązki, mieliśmy okazję zobaczyć budynek Arsenału, gdzie rozegrała się słynna akcja pod Arsenałem, ale też Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Wszystkie te miejsca pozwoliły nam w znacznym stopniu wczuć się w historię młodych ludzi i jeszcze bardziej uwierzyć w autentyczność wydarzeń.

Oprócz tych niesamowitych miejsc, zobaczyliśmy także, jak wygląda życie w wielkim mieście. Uważam, że mimo powrotu do domu o późnej godzinie i wielkiego zmęczenia warto było poświęcić czas na tę wycieczkę.

Emilia


Wyjazd do Warszawy bardzo mi się podobał. Zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, obejrzeliśmy spektakl teatralny pt. „Zemsta” oraz zobaczyliśmy miejsca związane z bohaterami lektury „Kamieni na szaniec”. Najbardziej podobała mi się sztuka wystawiona w teatrze. Było w niej dużo zabawnych scen, z których wszyscy się śmialiśmy. Aktorzy grali swoje role naprawdę znakomicie, widać było, że są profesjonalistami. Podczas wycieczki również zatrzymaliśmy się na dobry obiad. Uważam, że ten wyjazd był świetny.

Zuzanna


Środa 19 marca to był niezapomniany dzień, pełen wrażeń i nowych przeżyć. Udało nam się zobaczyć miejsca związane z bohaterami lektury ,,Kamienie na szaniec’”, dzięki czemu lepiej poznaliśmy realia historyczne opisane w książce. Podczas naszej podróży nie mogło zabraknąć również przepysznego obiadu, na który udaliśmy się do restauracji po odbytym spacerze.

Potem wyruszyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego. To osobliwe miejsce, każdy powinien je kiedyś odwiedzić. Oglądając eksponaty, spacerując po muzealnych salach i słuchając nagrań świadków tamtych wydarzeń, mogliśmy chociaż w małym stopniu zrozumieć niezłomność oraz bohaterstwo uczestników powstania warszawskiego. Największe wrażenie wywarła na mnie rekonstrukcja kanałów, którymi poruszali się powstańcy. Nawet nie wyobrażam sobie, jak ciężko było takim ludziom chodzić na kolanach kilkaset kilometrów z myślą, że to jedyne rozwiązanie, aby uniknąć śmierci.

Po wizycie w muzeum i czasie refleksji przyszedł moment na relaks. Ostatnim punktem programu była wizyta w teatrze, gdzie obejrzeliśmy intrygujący spektakl pt.”Zemsta”. Aktorzy byli znakomicie dobrani do swoich ról, a przez to doskonale potrafili wprowadzić widownię w świat intryg i komicznych sytuacji. Najbardziej podobał mi się Cezary Żak w roli Cześnika. Świetnie napisane dialogi przeplecione żartami rozbawiły nas do łez. Dynamiczna akcja sprawiła, że z wielkim zainteresowaniem śledziliśmy każdą scenę.

Podsumowując, wycieczka była bardzo udana. Wszystkie punkty programu wyjazdu były idealnie połączone, dzięki czemu mogliśmy zdobywać nowe doświadczenia i uczyć się nowych rzeczy przez dobra zabawę. Z chęcią wrócę ponownie do stolicy, aby odkryć jej inne intrygujące tajemnice.

Daria


Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” bardzo mi się podobała, ale najbardziej zafascynował  mnie spektakl pt. „Zemsta”, który obejrzeliśmy wieczorem w teatrze. W spektaklu grali znakomici aktorzy, tacy jak Cezary Żak, który wcielił się w rolę Cześnika, Michał Piela, który zagrał Wacława oraz Violetta Arlak jako Podstolina. Niestety nie udało  nam się zrobić zdjęcia z artystami.

Aleksandra


Pierwszą naszą „stacją” w Warszawie był Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Pani przewodnik opowiedziała nam o postaciach historycznych, które są tam pochowane. Zaprowadziła nas też do grobów autora i bohaterów książki ,,Kamienie na szaniec", czyli Aleksandra Kamińskiego, Jana Bytnara ,,Rudego", Aleksego Dawidowskiego ,,Alka", czy Tadeusza Zawadzkiego ,,Zośki”.

Następnym naszym przystankiem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam przyjęto nas bardzo miło, zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Zobaczyliśmy wiele starych rzeczy, takich jak np. maszyna do plakatów, stare szkolne legitymacje czy motory wojskowe. Mogliśmy zauważyć też wbudowane w szklaną ścianę opaski powstańców, było ich naprawdę wiele, w różnym stanie. Mogliśmy też spróbować pisać na maszynie, używając kodu morsa. Mieliśmy też możliwość wzięcia sobie kartki z kalendarza powstańczego. Przewodnik, który nas oprowadzał, pokazał nam też Goliata, czyli taki miniczołg z wbudowaną bombą w środku wykorzystywaną do niszczenia zarówno czołgów, jak i barykad. Mogliśmy też zobaczyć replikę Liberatora B-24J. Przewodnik zaprezentował nam również skrzynie, które były zrzucane w czasie wojny. Były one wyposażone w koce, żywność czy np. apteczki medyczne bądź leki. Obejrzeliśmy też film, który przedstawiał zniszczoną Warszawę po zakończeniu działań wojennych.

Po zwiedzeniu muzeum mieliśmy chwilę relaksu i odpoczynku w Starbucksie, a wieczorem udaliśmy się do ,,Och-Teatru” pani Krystyny Jandy. Tam mogliśmy obejrzeć sztukę pt. ,,Zemsta” z udziałem aktorów znanych z telewizji, chociażby z serialu    ,,Ranczo” czy ,,Ojciec Mateusz”. Chcieliśmy zrobić sobie z nimi zdjęcia, ale musieli wyjść od razu po spektaklu.

Uważam, że nasza wycieczka była bardzo udana i ciekawa.

Michał