logo (81 kB)

29. 11. 2020 r.

Andrzejki i Katarzynki

andrzejki01 (122 kB)

Andrzejki to święto, obchodzone w nocy z 29 na 30 listopada, polegające dawniej na wróżeniu przez kobiety poszukujące męża, by sprawdzić, jakie cechy będzie posiadał ich przyszły wybranek. Mężczyźni nie obchodzili Andrzejek, mieli swoje święto wróżb, tak zwane Katarzynki obchodzone w nocy z 24 na 25 listopada, czyli w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Dziś raczej pamięta się tylko o Andrzejkach. Ich obchody traktuje się „z przymrużeniem oka’’, bardziej jako zabawę niż prawdziwe święto. Ludzie spotykają się na zabawach, tańczą, śpiewają, krótko mówiąc dobrze się bawią, lecz kiedyś traktowano obie uroczystości bardzo poważnie. Każdy w samotności i w skupieniu wróżył sobie wybranka/wybrankę. Święta te mają bardzo długą tradycję i są obchodzone w każdym miejscu w Polsce. Choć tym roku z oczywistych względów nie było takich zabaw andrzejkowych, to wróżby andrzejkowe, tak jak dawniej można spokojnie zorganizować w domowym zaciszu. Aby ułatwić tę akcje przedstawię wam najpopularniejsze wróżby i zabawy, możliwe do wykonania w domu.

Lanie wosku: Gorący wosk, roztopiony w żeliwnej lub blaszanej misce, wylewa się na zimną wodę przez dziurkę od klucza i z zastygłych kształtów oraz cienia rzucanego przez nich na ścianę, odczytuje się przyszłość.

andrzejki1 (11 kB)

Kubeczki: Pod każdym z kubeczków przykrywamy jeden wybrany przez nas przedmiot: monetę, pierścionek, kostkę cukru, listek laurowy, cukierek, kompas oraz klucz. Osobę, która wylosuje monetę czeka bogactwo. Z kolei pierścionek oznacza szybki ślub. Cukier to oznaka szczęścia w życiu i miłości, a listek laurowy sławy. Cukierek to znak rychłych narodzin dziecka, natomiast kompas wspaniałej podróży. Osobę, która wylosuje klucz, czeka przeprowadzka.

andrzejki2 (41 kB)

Obrączki: Wkładamy obrączkę do szklanki i zadajemy pytanie, jak będzie miał na imię ten jedyny. Powtarzamy litery alfabetu tak długo, aż pierścionek przestanie uderzać o ścianki naczynia. Litera, na której skończymy, będzie pierwszą literą imienia ukochanego.

andrzejki3 (8 kB)

Opracował: Tomek Wiejak


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2020