logo (81 kB)

1. 03. 2021 r.

plakat (67 kB)

 

1 marca Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Najmłodsze święto narodowe w Polsce, zostało ustanowione w 2011 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Sejm zapisał w Ustawie dnia 3 lutego 2011 r. „Żołnierze Wyklęci to Ci, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”

Celem święta jest upamiętnienie żołnierzy niezłomnych, partyzantów podziemia niepodległościowego, którzy po 1944 r. nie zaakceptowali nowej komunistycznej rzeczywistości w Polsce. Wielu członków rozwiązanej 19 stycznia 1945 r. Armii Krajowej zaangażowało się w tajną działalność antysowiecką i ubecką, zasilając szeregi m.in. Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, oraz wielu lokalnych i regionalnych oddziałów. W ramach walki partyzanckiej stoczyli wiele bitew i potyczek(ok. 1000). Ówczesne władze surowo rozprawiały się z przeciwnikami, zabijając ich w walce, poddając okrutnym przesłuchaniom lub skazując na karę śmierci. Walki z różnym natężeniem toczyły się do połowy lat 50 –tych.

Data 1 marca jest nieprzypadkowa. Nawiązuje do wydarzeń z dnia 1 marca 1951 r. W tym dniu w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na dowództwie i członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Stracono 7 osób.

Jedna z największych bitew powstania antykomunistycznego była stoczona w naszym rejonie dnia 24 maja 1945 r. w Lesie Stockim . Zachęcam do obejrzenia prezentacji wykonanej przez ucznia kl. VIII A – Filipa Krakowiaka.

Prezentacja >>

 

Iwona Stefanek


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2021