logo (47 kB)
KĄCIK SIENKIEWICZOWSKI,
czyli co słychać w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli?
| grudzień || styczeń |
Czego nauczyliśmy się podczas ostatnich trzech miesięcy?

Kiedy 11 marca ogłoszono, że szkoły zostają zamknięte, nikt nie spodziewał się, że taki stan potrwa aż do końca roku szkolnego. Obecna sytuacja dla nikogo nie jest łatwa. Wielu z nas towarzyszy lęk i strach. Ale żeby przetrwać ten trudny czas, trzeba dostrzec także pozytywne aspekty. Nauczyliśmy się doceniać rzeczy i sprawy, które wydawały nam się zwyczajne i oczywiste, takie jak wspólny obiad czy spacer z rodziną. Cieszymy się, że nikt z naszych bliskich nie jest chory albo z tego, że możemy spotkać się z bliską osobą po dłuższym czasie. Przez ostatnie tygodnie spędzone w domu, staliśmy się bardziej kreatywni, wrażliwi i cierpliwi. W głowach rodzą nam się ciekawe pomysły, jesteśmy bardziej czuli na ludzkie cierpienie, staramy się coraz więcej pomagać potrzebującym w różny sposób. Mamy więcej czasu i cierpliwości na wysłuchanie bliskich nam osób. Nauczyliśmy się również korzystać z większej liczby różnych opcji i stron internetowych tj.: epodreczniki.pl; wolne lektury.pl; lekturygov.pl itp. Również obiekty kultury są dostępne poprzez Internet. Centrum Nauki Kopernik zorganizowało ciekawą inicjatywę „Akcja- Kopernik w domu”. Można znaleźć tam propozycje różnych zabaw naukowych i nie tylko. Aby nasz organizm nie odczuł mocno czasu spędzonego przed monitorem komputera, dołączyliśmy do rozkładu dnia aktywność fizyczną. Pomocne okazały się kanały z ćwiczeniami na YouTube.

Czas odizolowania od normalnego funkcjonowania pokazał, że wszyscy jesteśmy ważni i równi. A najważniejsze jest życie i zdrowie.

Julia Gębal kl. VI b

 

Przez ostatnie trzy miesiące nauki nauczyłem się przede wszystkim samodzielnej pracy. W tych trudnych czasach można było dłużej pospać i nie spieszyć się do wyjścia z domu. Przedtem brakowało mi wolnego czasu, a teraz miałem go trochę więcej. Gdy dowiedziałem się o przerwie, ucieszyłem się, że wreszcie będą dwa tygodnie wolnego, ale nie spodziewałem się, że to przedłuży się w taki sposób. Dla wielu z nas był to czas wielkich wyrzeczeń, nie mogliśmy spotykać się ze znajomymi, zostaliśmy zamknięci tylko z własnymi rodzinami w domu. Początkowo w sklepach były puste półki. Ten czas nauczył mnie doceniania wielu rzeczy, których mogło nam zabraknąć. Doceniłem to, że mam duże podwórko. Nauczyłem się, co to znaczy trudna i ciężka praca. Po tych wszystkich przykładach zrozumiałem, że szkoła jest lepsza od kwarantanny.

Dawid Jałocha kl. V c

NAUKA ON-LINE – HISTORIA PRAWDZIWA

16 marca br. z powodu szerzącej się pandemii, zamknięto szkoły. My jako uczniowie byliśmy skazani na naukę przez Internet. Było to dla nas szokujące, nie spodziewaliśmy się takiej sytuacji, lecz musieliśmy sobie poradzić.

Lekcje odbywały się w trybie on-line. Zadania dostarczane były przez dziennik elektroniczny lub w formie cyfrowej np. quizy internetowe. Aplikacje do komunikacji takie jak np. Microsoft Teams, Zoom zyskały popularność wśród uczniów i nauczycieli. Okazało się, że wspomniane komunikatory internetowe są niezastąpionym narzędziem do zdalnego nauczania.

Czasami udręką, bywały problemy techniczne związane z brakiem Internetu lub niesprawnym sprzętem.

Sytuacja ta nauczyła nas samodzielności, cierpliwości oraz samodyscypliny. Był, a nawet dalej jest to ciężki moment w historii szkolnictwa. Jednak uważam, że dzięki współpracy nas wszystkich – nauczycieli, uczniów oraz rodziców, a także możliwościom jakie daje Internet, mogliśmy podołać wyzwaniu. Na zakończenie dodam, że e-learning nie jest trudny do opanowania…. ale nic nie zastąpi tradycyjnych lekcji w szkolnej ławce.

Piotr Baca, kl. 5C

   


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2020