logo (47 kB)
KĄCIK SIENKIEWICZOWSKI,
czyli co słychać w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli?
| grudzień || styczeń |
WIGILIE KLASOWE

Kultywując piękną, polską tradycję przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, 20 grudnia w naszych klasach zasiedliśmy do wieczerzy wigilijnej. Wszyscy staraliśmy się, aby przy stole zapanowała miła, rodzinna atmosfera . Nasi wychowawcy pełnili tego dnia honory gospodarza. Dzielili opłatkiem, a potem wszyscy wzajemnie składaliśmy sobie życzenia. Nieporozumienia i kłótnie zostały zażegnane, na wszystkich twarzach zagościły uśmiechy. Nie zabrakło „pięknego i pysznego” stołu . Zadbaliśmy o biały obrus, potrawy przygotowali nasi rodzice. Niektóre koleżanki samodzielnie piekły ciasteczka i mufinki. Był barszczyk z pierożkami, racuszki, które mamy smażyły od wczesnego ranka, pieczone kulebiaczki, ziemniaczki, ślicznie udekorowane pierniczki, pulchniutkie ciasto i wiele innych smakołyków. Po posiłku śpiewaliśmy kolędy, a nawet odtańczyliśmy świąteczne melodie. Było tak cudownie, że poczuliśmy klimat prawdziwych, domowych świąt. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym wychowawcom oraz rodzicom za zorganizowanie tego święta, tatusiom za piękne choinki, mamusiom i babciom za pyszne potrawy, a kolegom i koleżankom za to, żeby byli i są naszymi przyjaciółmi. Mam nadzieję, że takie spotkania będą nadal coroczną tradycją w naszej szkole.

Maja Pilarska ucz. kl. V c

   

CZWARTY KRÓL

6 stycznia 2020 r. miałem okazję zobaczyć w Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli niezwykłe przedstawienie w wykonaniu naszych starszych kolegów – członków Akademii Młodzieżowej w Końskowoli. Była to opowieść o Czwartym Mędrcu, który poszedł śladem Betlejemskiej Gwiazdy, lecz nie stanął wraz z braćmi przed obliczem Dzieciątka.

Artaban, główny bohater opowieści o Czwartym Królu, umówił się z Kasprem, Melchiorem i Baltazarem, że wyruszą razem do Betlejem, powitać nowonarodzonego Jezusa. Sprzedał więc dom i wszystkie swoje włości, a za otrzymane pieniądze kupił trzy klejnoty: szafir, rubin i perłę, które postanowił zawieźć w darze Królowi. Kiedy jechał przez wielką piaszczystą pustynię, zobaczył człowieka otulonego w łachmany, chudego i wynędzniałego, nachylił się nad nim i pomógł mu, poświęcając swój czas. Jednak spóźnił się i bracia odjechali bez niego. Artaban obiecał sobie, że sam dotrze przed oblicze Jezusa. Dalsza droga nie była jednak spokojna. Pewnego dnia spotkał żołnierzy Heroda mordujących dzieci, zlitował się nad jedną z kobiet i chcąc ocalić jej dziecko, dał jednemu z napastników piękny rubin. Po drodze rozdał wszystkie skarby, jakie przeznaczył dla Dzieciątka. Leczył chorych, pocieszał słabych, pomagał ubogim.

Kiedy dotarł do Betlejem, nie już zastał Maryi i Józefa, ale usłyszał słowa: „Zaprawdę, zaprawdę powiadam ci, cokolwiek uczyniłeś jednemu z najmniejszych tych braci, Mnie uczyniłeś”. Zgodnie z tradycją było ich trzech. Ilu naprawdę? Nie wiadomo.

Przesłanie tej historii było niezwykłe. Każdy mógł zobaczyć siebie jako czwartego króla. W czasie przedstawienia grę aktorską przeplatała nastrojowa muzyka. Wykonawcy otrzymali zasłużone brawa i gratulacje.

Paweł Legieć ucz. kl. V c


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2020