logo (81 kB)

2. 06. 2020 r.

75. rocznica bitwy w Lesie Stockim

Wiosną 1945 roku na ziemiach polskich pozornie panował spokój. Niemcy zostali wyparci, jednak w Polsce wojna wciąż trwała. Żołnierze podziemia nie zaakceptowali nowych porządków, wprowadzanych przez Sowietów rękami „polskich” komunistów z Bierutem i Gomułką na czele.

24.05.1945r. doszło do jednej z najsłynniejszych bitew ‘’żołnierzy wyklętych”, w której oddziały mjr Mariana Bernaciaka ps. ,,Orlik” starły się z liczniejszymi siłami NKWD – UB i MO we wsi Las Stocki w gminie Końskowola. Po całodziennej walce partyzanci z grupy ,,Orlika” pokonali komunistów. Bitwa ta była zwycięstwem dla polskiego podziemia antykomunistycznego. Dla władzy ludowej była wielką porażką, ukrywaną przed polskim społeczeństwem.

Niestety, nie wszyscy uznają „żołnierzy wyklętych” za bohaterów walczących o wolną i niezależną ojczyznę. Niektórzy podważają sens podjętej przez nich walki z przedstawicielami władz, uważając ją nawet za działania o charakterze bratobójczym.

Uchwalenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest formą uczczenia ich walki i ofiary, ale także bólu i cierpienia, jakich doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 roku.

Maciej Domański kl 7 a

foto1 (77 kB)

Od kilku lat uczniowie najstarszych klas szkoły w Końskowoli / kiedyś III gimnazjum, obecnie VIII podstawówki / każdej wiosny uczestniczą w wyjeździe pod pomnik w Lesie Stockim celem upamiętnienia poległych w tej bitwie żołnierzy podziemia antykomunistycznego. W tym roku planowaliśmy rajd rowerowy 25.05, ale rzeczywistość nas przerosła .Może wiec za rok …

Robert Polak

foto1 (77 kB)

 

obraz_1 (95 kB)   obraz_1 (95 kB)  

obraz_1 (95 kB)   obraz_1 (95 kB)  


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2020