logo (81 kB)

3. 05. 2020 r.

Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku obchodzimy 229 rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej, pierwszej europejskiej i drugiej światowej ustawy zasadniczej, czyli dokumentu, który stanowi od czasów oświecenia podstawę demokratycznego /choć wtedy nie było to takie oczywiste/ państwa.

Nasza Konstytucja 3 Maja miała uchronić I Rzeczpospolitą od upadku ,gdyby tylko udało się zrealizować jest nowatorskie postanowienia . Miała być podstawą zreformowanego państwa, światłego narodu i sprawiedliwego społeczeństwa. Niestety mimo szczytnych celów i dość dużej grupy patriotów siły zła, tak wewnętrzne tj magnaci hołdujący zasadzie im gorzej /dla Polski/ tym lepiej /dla nich/ jak zewnętrzne /Rosja, Austria i Prusy/ dołożyły wszelkich dostępnych środków, aby nie tylko zablokować plany uratowania Rzeczypospolitej, ale całkowicie wymazać ją z mapy Europy na, jak się później okazało, 123 lata.

Podobnie jak w poprzednich latach tak współcześnie mieliśmy razem, jako społeczność szkolna i gminna, obchodzić Święto Konstytucji. Niestety z wiadomych powodów pozostaje nam uczcić to święto wywieszeniem biało-czerwonych flag i obejrzeć zdjęcia z akademii gminnych, w których uczestniczyli nasi uczniowie.

3_maja_1 (49 kB)   3_maja_1 (49 kB)   3_maja_1 (49 kB)

3_maja_1 (49 kB)   3_maja_1 (49 kB)   3_maja_1 (49 kB)

 


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2020