logo (81 kB)

17. 09. 2019 r.

Wycieczka do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Jesienią 2019 roku uczniowie klasy VIII b pod opieką Pani Jolanty Zawadzkiej i Pani Doroty Chyl wybrali się na wycieczkę do Woli Okrzejskiej. Znajduje się tam Muzeum Henryka Sienkiewicza, patrona naszej szkoły. Byliśmy bardzo miło przyjęci przez dyrektora jako darczyńcy, ponieważ w ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła uzbierała dość dużą kwotę na zakup kolejnych pamiątek po pisarzu. Z tego względu uczniowie Szkoły Podstawowej w Końskowoli mają bezpłatny wstęp do muzeum.

Z całą pewnością warto tam pojechać, aby zapoznać się z bogatymi kolekcjami pamiątek po Henryku Sienkiewiczu. Są to eksponaty związane z życiem i twórczością pisarza. W muzeum znajduje się wiele zdjęć i rzeźb, przedstawiających patrona. Można obejrzeć księgozbiór dzieł pisarza. Wśród nich są nawet pierwsze wydania tych książek a także dzieła tłumaczone na języki obce. W muzeum znajdują się ponadto eksponaty, które wykorzystane były do ekranizacji powieści Henryka Sienkiewicza. Uwagę zwraca piękny i zadbany park, w którym znajdują się drewniane rzeźby przedstawiające bohaterów sienkiewiczowskich powieści. Robią one na zwiedzających duże wrażenie, ponieważ są naturalnej wielkości. Jest tam również miejsce przeznaczone na ognisko. Przewodnik, który nas oprowadzał opowiedział nam wiele faktów i ciekawostek z życia pisarza, których nie znajdziemy w książkach i opracowaniach biograficznych.

Zwiedziliśmy także kościół w Okrzei, w którym został ochrzczony Henryk Sienkiewicz. Ciekawą atrakcją było wyjście na kopiec usypany przez mieszkańców Okrzei i okolic, na którego szczycie znajduje się pomnik pisarza. Wstąpiliśmy również na cmentarz, na którym pochowana jest matka Noblisty – Stefania Sienkiewicz.

Była to ciekawa i wartościowa wycieczka. Do Woli Okrzejskiej przyjeżdżają uczniowie z wielu sienkiewiczowskich szkół. Myślę, że uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli również powinni odwiedzić miejsce urodzenia naszego patrona i pogłębić swoją wiedzę na temat życia i bogatej twórczości pisarza.

Uczeń klasy VIII b

1 (64 kB)  

okrzeja_1 (59 kB)   okrzeja_1 (59 kB)   okrzeja_1 (59 kB)   okrzeja_1 (59 kB)

okrzeja_1 (59 kB)   okrzeja_1 (59 kB)   okrzeja_1 (59 kB)   okrzeja_1 (59 kB)


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2019