logo (81 kB)

20. 09. 2019 r.

60 Pokazy z Fizyki

W dniu 20 września 2019 roku odbyła się wycieczka klas ósmych naszej szkoły do Instytutu Fizyki na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Na uniwersytecie odbywały się po raz 60 Pokazy z Fizyki zorganizowane przez Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe. Celem Pokazów z fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację interesujących i wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazano nam eksperymenty trudne lub niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak również takie, które można powtórzyć w domu.

Uczestniczyliśmy w czterech pokazach i z każdego wynieśliśmy bardzo dużo wiadomości. Pierwszy pokaz nosił tytuł „Prąd elektryczny” dowiedzieliśmy się z niego m.in. ile mocy można wykręcić na rowerze oraz czy prąd może płynąć w cieczach i gazach.

Drugi pokaz dotyczył rezonansu i podczas niego opowiadano nam o drganiach i falach. Następne dwa wykłady odbywały się w auli (sala wykładowa) i dotyczyły „Ruchu obrotowego”, gdzie nasze umysły zostały wzbogacone o informację dlaczego „bączek” się obraca, a kolejnym gorącym wykładem był temat „Uff, jak gorąco…” podczas którego obserwowaliśmy się nawzajem przez kamerę na podczerwień oraz sprawdzaliśmy, czy można zagotować wodę z lodem.

Do szkoły wróciliśmy bogatsi o nowa wiedzę i doświadczenia. Osobiście bardzo mi się podoba ta forma popularyzacji fizyki, która ma na celu przybliżenie nam uczniom ciekawych zagadnień fizycznych. Wykłady były uzupełnione atrakcyjnymi doświadczeniami, które prowadzili doświadczeni wykładowcy uniwersyteccy. To była fajna zabawa z fizyką.

Natalia Lipnicka

fizyka_1 (45 kB)   fizyka_1 (45 kB)   fizyka_1 (45 kB)   fizyka_1 (45 kB)  

fizyka_1 (45 kB)   fizyka_1 (45 kB)  


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2018