logo (81 kB)

18. 09. 2018 r.

Wyjazd na pokazy fizyczne

18 września br. uczniowie klas III gimnazjum oraz klas VIII wraz z opiekunami wybrali się na małą wycieczkę do Lublina na wykłady fizyczne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Pokazy były podzielone na cztery części: Fizyka zabawek, Fizyka latania, Błękitna planeta oraz Światło i oko.

W pierwszej części fizyka zabawek mogliśmy przypomnieć sobie lata naszego dzieciństwa i nasze zabawki. Prowadzący robił różne doświadczenia na przykład z bumerangiem. Wykładowca przedstawił eksperymenty z bańkami mydlanymi. Potem opowiadał nam o nurku Kartezjusza i wyjaśnił prawo Archimedesa oraz prawo Pascala. W dalszej części była przedstawiona optyka. Pan prowadzący pokazywał również eksperymenty oraz zdradził tajemnicę magii. Muszę przyznać, że było to nietypowe zjawisko, które łatwo wykonać w domu. Wystarczy czarny karton, czarny koc i kilka innych elementów.

W trzeciej części pokazu była zaprezentowana fizyka latania. Pan profesor opowiadał nam wiele ciekawostek dotyczących latania i konstrukcji samolotów.

Ostatnim tematem wykładów była błękitna planeta. Dowiedzieliśmy się, dlaczego niebo jest niebieskie, co to jest siła Coriolisa, jaki kształt ma nasza planeta, dlaczego morze faluje. Doktor Bożena Zgardzińska omówiła mechanizm powstawania cyklonu. Myślę, że z jej wykładów wyniosłam najwięcej.

Te pokazy na długo pozostaną w naszej pamięci, gdyż pokazały nam zagadnienia fizyczne w bardzo ciekawy sposób.

Julia Przepiórka kl. III b


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2018