logo (81 kB)

18. 09. 2018 r.

Z kart historii

W ostatnim tygodniu września najstarsi uczniowie naszej szkoły w ramach przygotowań do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczestniczyli w wydarzeniach upamiętniających fakty z czasów II wojny światowej.

W niedzielę 21 IX poczet sztandarowy naszej szkoły w składzie Kamil Pacocha, Zosia Lewtak i Ewelina Grędzińska z nowym opiekunem Samorządu Uczniowskiego Robertem Polakiem oraz grupa zainteresowanych historią uczniów pod opieką Pani Iwony Stefanek, wzięli udział w odsłonięciu na miejscowym cmentarzu tablicy pamiątkowej poświęconej żołnierzom ZWZ-AK z terenu naszej gminy więzionych przez Niemców w katowni na zamku lubelskim a następnie rozstrzelanych. W uroczystości uczestniczyli członkowie rodzin partyzantów , władze gminy , poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i jednostek OSP, emerytowani oficerowie Wojska Polskiego oraz orkiestra dęta.

Kolejną okazją do przypomnienia wydarzeń sprzed 79 lat był 28 IX. Wtedy to gimnazjaliści z klasy IIIC z wychowawcą R. Polakiem przemaszerowali z flagą Polski z emblematem Polski Walczącej pod pomnik ofiar II wojny światowej znajdujący się na końskowolskim rynku. Tam po krótkim wykładzie na temat powstania i działalności Polskiego Państwa Podziemnego uczniowie ułożyli po pomnikiem z białych i czerwonych zniczy charakterystyczną dla Polski Walczącej kotwicę. W drodze powrotnej do szkoły na chwilę zatrzymaliśmy się przy tablicy na starej szkole upamiętniającej nauczycieli tutejszych szkół walczących z okupantem hitlerowskim .

Tego samego dnia ,ale bliżej południa uczniowie klas 8 i gimnazjalnej III B wysłuchali w GOKu wykładu historycznego na temat funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego, który wygłosił płk w stanie spoczynku J. Maciąga.

historia_1 (38 kB)   historia_1 (38 kB)   historia_1 (38 kB)   historia_1 (38 kB)


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2018