logo (81 kB)

10. 03. 2020 r.

Kto czyta książki - żyje podwójnie”
Umberto Eco

 

logo biblioteka (27 kB)

Biblioteka szkolna ze swoich zbiorów poleca na wiosnę...

 

franklin (81 kB)  

Seria ilustrowanych książek autorstwa kanadyjskiej pisarki Paulette Bourgeois dla dzieci to historie pewnego małego żółwia o imieniu Franklin, który cierpi na wszystkie niepokoje i lęki. Pokonując je, uczy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym lekcji o zaufaniu, przyjaźni, odwadze i rodzinie. Przeżywa przygody wraz ze swoimi przyjaciółmi: Misiem, Ślimakiem, Wydrą, Gąską, Lisem, Skunksem, Królikiem i Bobrem. To książeczki bogato ilustrowane, posiadające morał i dobre rady jak pokonać trudności życiowe.

Od kiedy seria książek pojawiła się w bibliotece szkolnej obserwujemy duże zainteresowanie nimi wśród najmłodszych dzieci. Zazwyczaj uczeń, który wypożyczy pierwszą część z przyjemnością sięga po następne. Wydano wiele książek o Franklinie, ale w naszej bibliotece posiadamy następujące:

 

 

mikolajek (66 kB)

Mikołajek to główny bohater serii dla dzieci, której autorem jest René Goscinny i Jean-Jacques Sempé. Niesforny chłopiec znany jest już na całym świecie! Mikołajek po raz pierwszy został opublikowany na łamach czasopisma. Początkowo nikt nie planował kontynuacji przygód młodego bohatera, jednak zainteresowanie wśród odbiorców skłoniło autora do napisania kolejnych historii. Głównym bohaterem serii jest tytułowy Mikołajek, który mieszka we Francji. Kilkuletni chłopczyk ma swoje ulubione powiedzonko, dzięki któremu jest rozpoznawalny. Mowa tutaj o stwierdzeniu: "No bo co w końcu, kurczę blade!" Chłopczyk stara się pomagać rodzicom, jednak nie zawsze mu to wychodzi. Często jest zupełnie odwrotnie, pomoc Mikołajka powoduje niemałe kłopoty. Perypetie Mikołajka przedstawiono w kilkunastu książkach, na podstawie których powstał także film. Dzięki tej serii dzieci pokochają czytanie książek. Przygody Mikołajka są nie tylko pouczające, ale również zabawne, dzięki czemu dzieci bawią się doskonale podczas poznawania kolejnych historii.

Szkoła podstawowa może i jest świetnym momentem na pierwsze czytanie przygód Mikołajka, ale bynajmniej nie ostatnim, gdyż to literatura dla dzieci w każdym wieku (nawet 60+), a przezabawne historie Mikołajka zostają w głowie na zawsze. Nic dziwnego, że te przygody bawią czytelników i kolejne pokolenia wciąż sięgają po Mikołajkowe opowiastki. René Goscinny stworzył prawdziwie nieśmiertelną serię. Perypetie Mikołajka przedstawiono w kilkunastu książkach, które dostępne są w naszej bibliotece:

 

 

oskar_i_pani_roza (65 kB)

Oskar i pani Róża to znana prawie na całym świecie piękna opowieść o życiu i śmierci, którą napisał Eric-Emmanuel Schmitt. Historia ukazana jest z perspektywy nieuleczalnie chorego chłopca o imieniu Oskar. W tej krótkiej, bo niespełna 100-stronicowej książeczce, zawarte są losy chorego na białaczkę chłopca. Jego odskocznią od choroby i myślenia o niej są wizyty pani Róży – wolontariuszki, która opowiadając chłopcu przecudowne historie o legendarnych zapaśniczkach i innych zdarzeniach. Pomaga mu w ten sposób zrozumieć nieuchronnie zbliżającą się śmierć i pogodzić się z nią. Ciocia Róża, jak nazywa ją chłopiec, wyznacza mu specjalne zadanie. Polega ono na pisaniu codziennych listów do Pana Boga. Miał w nich opisywać przeżywane emocje, a każdy z pozostałych mu 12 dni traktować jak 10 lat – dzięki temu powstaje seria dwunastu listów będących zapisem ostatnich dwunastu dni życia chłopca, który w ten sposób będzie miał szansę na przeżycie każdego z kolejnych jego etapów – dojrzewania, dorosłości i starości.

"Oskar i Pani Róża" to najsłynniejsza powieść znakomitego francuskiego pisarza i filozofa, którego książki przetłumaczono na 35 języków. Czytelnicy na całym świecie pokochali go za niezrównaną wrażliwość i mądrość, z jaką opisuje nawet najbardziej skomplikowane emocje. Dzięki małemu Oskarowi wielu czytelników przekonało się, że warto cieszyć się każdą chwilą życia.


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2020