logo (81 kB)

26. 09. 2019 r.

Uratowane bezcenne pamiątki

muzeum (77 kB)

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, fot. Katarzyna Cybulska, 2016
(kliknij na obraz aby powiększyć)

 

Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli wzięła udział w projekcie pozyskania pamiątek po patronie naszej szkoły w odpowiedzi na prośbę dyrekcji Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Liczne autentyczne eksponaty po polskim Nobliście takie jak: frak, cylinder z futerałem, melonik, portfel, skórzana waliza, wachlarz z autografem pisarza, 25 listów z Afryki, rękopisy Potopu, najpiękniejsze wydanie Quo Vadis znajdowały się w prywatnych rękach kolekcjonerów. Nabycie ich przez muzeum uchroniło je przed utratą, zniszczeniem lub wywozem poza granice państwa. Zebrane przez naszą szkołę pieniądze na szlachetny cel ratowania nietuzinkowych pamiąteMuzeuk po patronie były jedną z najwyższych kwot wśród sienkiewiczowskich szkół, które odpowiedziały na apel muzeum.

W związku z tym jako darczyńcy uczniowie naszej szkoły mają serdeczne zaproszenie dyrektora Macieja Cybulskiego z bezpłatnym wstępem do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Poza obejrzeniem ciekawej ekspozycji w dworze, gdzie urodził się wielki pisarz historyczny, który tworzył ku pokrzepieniu serc można też zorganizować w Woli Okrzejskiej ognisko czy spotkanie integracyjne. Otoczenie dworu stanowi zadbany park gdzie ustawiono drewniane rzeźby, nawiązujące do utworów i biografii pisarza. Rzeźby przedstawiają m.in.: samego Sienkiewicza, Janka Muzykanta, Helenę, Azję, Wołodyjowskiego oraz Zagłobę. Kolekcji plenerowej ekspozycji dopełniają słoń z W pustyni i w puszczy i dwa miecze, nawiązujące do Krzyżaków.

Podążając śladami Sienkiewicza warto udać się do pobliskiej Okrzei, gdzie znajduje się kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła ufundowany przez jego przodków. We wnętrzu świątyni znajduje się pamiątkowa tablica mówiąca o ślubie rodziców oraz o sakramencie chrztu małego Henryka. Warto też wstąpić na pobliski cmentarz parafialny gdzie spoczywa matka Noblisty. W pobliżu znajduje się 15- metrowy Kopiec- Pomnik H. Sienkiewicza usypany w hołdzie pisarzowi za podtrzymywanie ducha narodowego. Kopiec usypano z ziemi pochodzącej z najróżniejszych miejsc związanych z Sienkiewiczem, zwożonej nawet zza Atlantyku.

Dzięki zaangażowaniu i owocnej współpracy Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wzbogaciło się o bezcenne pamiątki ważne dla polskiego dziedzictwa narodowego.

   


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2018