logo (81 kB)

20. 11. 2019 r.

Jubileuszowy X Gminny Konkurs Zabytki Końskowoli i ich historia

Zabytki Końskowoli i ich historia

11listopada17 (40 kB)  

 

W listopadzie bieżącego roku odbył się konkurs o zabytkach Końskowoli dla uczniów szkół podstawowych. Po wcześniejszych eliminacjach w poszczególnych szkołach do konkursu przystąpiło 51 uczestników. Celem konkursu było pokazanie uczniom jak piękne i wartościowe są zabytki, zapoznanie z ich historią i rozbudzenie miłości do naszej „małej ojczyzny”.

Z okazji 450 rocznicy zaprzysiężenia Unii Lubelskiej, odnowienia końskowolskiego ratusza oraz odwiedzenia Izby Tradycji w GOK pojawiły się w teście nowe pytania. Dotyczyły one znajomości terminów takich jak między innymi: stępa, ligawka czy polichromia. Uczestnicy w ramach przygotowań na spacerze z przewodnikiem turystycznym dowiedzieli się, że w końskowolskim ratuszu z 1775 roku z fundacji Augusta Aleksandra Czartoryskiego było siedem sklepów, waga miejska, szynk, więzienie i sala obrad.

Uczniowie prezentowali wysoki poziom wiedzy poprzez znajomość w szczegółach zabytków sakralnych i świeckich Końskowoli. Wykazali się znajomością na temat rodów i sławnych ludzi związanych z Końskowolą. Uczestniczący w konkursie uczniowie pielęgnują przeszłość i historię rodzimej miejscowości, czego wyrazem było staranne przygotowanie i zasób wiadomości. Nie byłoby to jednak możliwe bez pomocy nauczycieli z poszczególnych szkół, którzy zachęcili i pomogli w przygotowaniu. Komisja konkursowa w składzie: Jolanta Zawadzka, Izabela Bochniak i Dorota Chyl wyłoniła następujących laureatów:

Kategoria klas V- VI

  1. Czarnowska Zofia   SP Końskowola kl. VI D
  2. Gorczyca Natalia   SP Końskowola kl. VI A
  3. Próchniak Paulina   SP Końskowola kl. VI B
  4. Lewtak Mateusz    SP Końskowola kl. VI B
  5. Mrozek Paulina    SP Końskowola kl. VI B

Kategoria klas VII- VIII

  1. Sykut Aleksandra   SP Końskowola kl. VII b
  2. Czarnowski Tomasz   SP Końskowola kl. VIII b
  3. Mazurkiewicz Jan   SP Końskowola kl. VIII b
  4. Lenart Natalia   ZPO Pożóg kl. VIII
  5. Grzegorczyk Anna   SP Końskowola kl. VIII b

Atrakcyjne nagrody dla laureatów konkursu ufundował Bank Spółdzielczy w Końskowoli, Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Fara Końskowolska oraz Urząd Gminy w Końskowoli. Zostały one wręczone w dniu 8 listopada 2019 roku na uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości. Wszystkim sponsorom składamy serdeczne podziękowania.

Organizatorzy konkursu


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2019