logo (81 kB)

15. 05. 2018 r.

Z życia wolontariusza SKC

DZIEŃ CHOREGO

11 lutego 2018 r. odbył się w parafialnym kościele Dzień Chorego. Po raz kolejny mogłam uczestniczyć w takiej mszy świętej. Jest to wyjątkowy dzień dla osób pogrążonych w cierpieniu i chorobie. W czasie Eucharystii był udzielany sakrament namaszczenia chorych. Atmosfera w kościele była wzruszająca. Pozwalała chorym zapomnieć o własnych dolegliwościach. Wysłuchanie Słowa Bożego przynosi ulgę w cierpieniu, daję nadzieję i radość , że ktoś pamięta.

W tym dniu rozdaliśmy około 180 kartek , a w zamian otrzymaliśmy 189 uśmiechów. Podczas mszy ksiądz namaszczał głowę i dłonie chorych, modląc się za te osoby . Ludzie często lekceważą własne zdrowie. Doceniają je wtedy , kiedy zaczyna go brakować. Głównym celem Dnia Chorego było objęcie modlitwą wszystkich poszkodowanych , zarówno psychicznie jak i fizycznie oraz zwrócenie uwagi na ich potrzeby.

Należy pamiętać o wszystkich chorych i mieć w sobie odrobinę współczucia. Członkowie Koła Caritas cieszą się , że dzięki włożonej pracy mogli sprawić odrobinę radości. Zachęcam do zapamiętania tej wspaniałej daty. Chorym życzymy wytrwałości i powrotu do zdrowia. Warto podziękować Chrystusowi za Jego pełną miłość.

Julia Przepiórka

 

Dnia 14 lutego razem z koleżankami wybrałyśmy się do szpitala i hospicjum, by rozdać kartki specjalnie przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Wyjechaliśmy o 13:30. Zaczęliśmy od szpitala. Panie oddziałowe oprowadziły nas po całym pawilonie A, a potem B, a także zaszłyśmy do pawilonu C. Pierwsze sale były trudne, nie wiedzieliśmy, jak się zachować, a najgorsze były osoby, które „niekontaktowały”, jak określał je personel szpitala. Nie można było z nimi porozmawiać. Później każdy się rozkręcił i nie było problemu, by bez trudu wejść i przeczytać słowa otuchy Jana Pawła II wklejone do kartek. Niestety nie do wszystkich mogliśmy wejść. Musieliśmy także pamiętać o swoim zdrowiu, ale to nie znaczy, że nie daliśmy naszych laurek.

Później przeszliśmy kawał drogi do hospicjum im. Matki Teresy, które na sam początek źle się kojarzy. Oprowadziła nas po nim prezes Justyna Walecz-Majewska, która nam także opowiedziała o historii hospicjum i jak było budowane. Mieliśmy duże szczęście, że główna dyrektorka nas oprowadzała od samych podstaw, piwnic, magazynów. Zwiedziliśmy każdą salę, zobaczyłyśmy przyrządy do rehabilitacji oraz sprawnego poruszania się. Wróciliśmy o 18:00.

Wszystkie osoby, których poznaliśmy były wyrozumiale, wesołe mimo choroby, a także szczęśliwe ze ktoś z innego otoczenia ich odwiedził. Ten dzień zapamiętam długo , długo i od teraz hospicjum będzie kojarzyć mi sie z czymś dobrym.

Iza Gębala

 

Ogromną radością napawa postawa uczniów naszej szkoły, którzy z pasją włączają się kolejny rok w przygotowywanie kartek na Dzień Chorego. Co roku wykonywane przez nich kartki są piękniejsze. W tym roku na szczególne uznanie zasłużyła Klaudia Araucz, która wykonała przepiękne, niepowtarzające się 42 kartki.

Po ponad. 20 kartek wykonanych w sposób wyjątkowo estetyczny, staranny, artystyczny zrobili: Ania Borucka, Zuzia Figiel, Karina Bojarszczuk, Marta Borucka (32), Adrian Borzęcki (36), Dawid Kotowski, Paweł Rułka(30), Natalia Maria Kozak, Jakub Suszek, Anna Grzegorczyk, Martyna Radomska. W sumie powstało i zostało rozdanych kilkaset kart. Wzruszenie i podziękowania, które słyszymy z ust chorych zachęcają do kontynuowania akcji.

Anna Kaczmarska

 

17. 10. 2017 r.

PAMIĘTNIK WOLONTARIUSZA SZKOLNEGO KOŁA CARITAS

Mój pierwszy raz

Dnia 17 października 2017 roku w szkole w Końskowoli Koło "Caritas" zorganizowało akcję sprzedaży zniczy. Celem było wsparcie Hospicjum w Puławach. Bardzo ucieszyłam się, gdy mogłam wziąć udział w tej akcji charytatywnej, ponieważ czekałam na to od pierwszej klasy, aby zapisać się do Koła.

To była to moja pierwsza i niezapomniana zbiórka. Wraz z innymi chodziliśmy od klasy do klasy, a zebrani w nich rodzice chętnie kupowali znicze, a czasem tylko wrzucali pieniądze. Wiem, że poświęcony przeze mnie czas pomógł chorym i potrzebującym osobom.

Ciężka choroba może dotknąć każdego. Moja rodzina doświadczyła już takiej choroby wymagającej pobytu w hospicjum i wiem, że warto jest ofiarować swój czas i każdy grosz, by pomóc innym.

Zuzanna Figiel IVa

"Prezenty z nieba"

Dnia 2 grudnia 2017 roku w Lublinie odbyła się akcja "Prezenty z nieba".

Do podopiecznych Caritas przybył Święty Mikołaj. Był nim Bp Artur Miziński.

Szkolne Koło Caritas w Końskowoli pod kierunkiem pani Anny Kaczmarskiej zebrało na tę akcję ponad 700zł. Powyższą kwotę pozyskaliśmy poprzez sprzedaż na terenie szkoły ciast pieczonych przez nas i nasze mamy. Sprzedawaliśmy także galaretki, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Akcja trwała od 13 do 23 listopada. Przysmaki zostały przygotowane przez: Kamila Kruka, Julię Mizak, Annę Strzemiecką, Kingę Przepiórkę, Aleksandrę Bolek, Martynę Radomską, Kamilę Noworolnik, Tomasza Czarnowskiego, Wiktorię Krawczyk, Izabelę Gębala, Natalię Kowalik, Zuzannę Jędrak oraz Zuzannę Figiel.

Fundusze na zrealizowanie prezentów pochodziły również z cegiełek- wejściówek na Bal Wolontariusza Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Odbył się on 11 listopada 2017 roku w Hali MOSiR w Lublinie. Jedna cegiełka kosztowała 20 zł. Dzięki tym działaniom w tegorocznej akcji podarunki odebrało 106 osób.

Każdy z nas uwielbia dostawać prezenty. Jednak obdarowywanie innych jest jeszcze przyjemniejsze. Członkowie Szkolnego Koła Caritas bardzo się cieszą, że dzięki ich staraniom sprawili innym chociaż odrobinę radości.

Zosia i Tomasz Czarnowski kl. IVd i VI b

Krówka w akcji

Moim zdaniem, to była najbardziej słodka zbiórka, ponieważ sprzedawaliśmy pierniczki, krówki oraz sianko pod obrus. Dochód przeznaczony był dla hospicjum w Puławach. Tym razem mieliśmy rozstawione stoliki, a na nich produkty. Zbiórka zaczęła się o godzinie 16.30 dnia 14.12.2017. Byłam zaniepokojona powodzeniem akcji, bo przed zebraniem, pomimo naszych zachęt, nikt z rodziców nie kupił nic od nas. Pani woźna, która stała niedaleko nas, śmiała się z naszych klęsk. My jednak nie przejmowaliśmy się tym i sami żartowaliśmy. Kiedy zebranie się skończyło nie mogłam nie namówić mamy, by kupiła krówki. Okazały się przepyszne. Każdy z naszej grupy postanowił też je kupić. Gdy rodzice zaczęli wychodzić, wtedy chętnie zaczęli kupować krówki i świąteczne pierniczki. Cieszyliśmy się , że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć Hospicjum.

Martyna Radomska VIIa

Kilogramy serca

Nasze Szkolne Koło Caritas 9 grudnia 2017r o godzinie 8.00 po raz kolejny rozpoczęło zbiórkę żywności w sklepach ,,Groszek" oraz ,,Delikatesy". Wolontariusze uczestniczyli w akcji świątecznej pomocy najuboższym mieszkańcom. Akcja odbywała się w godz.8.00-14.00. Członkowie Koła Caritas zachęcali klientów do przekazywania artykułów spożywczych na rzecz potrzebujących. Zebrane artykuły spożywcze pakowaliśmy do paczek, a za ofiarowane pieniądze robiliśmy zakupy. Były to najpotrzebniejsze produkty: makarony (ok.150 paczek), cukier (ok.100kg) , kasze, słodycze itp. Praca w takiej organizacji daje nam satysfakcję, że zrobiło się coś dobrego. Uczy nas pokory wobec cierpienia innych. Wolontariusz to człowiek, który ma wielkie serce i chętnie robi coś nie tylko dla siebie. Dzieląc się swoją radością z innymi, także wiele zyskuje. Sądzę, że warto było poświęcić kilka godzin, by pomóc rodzinom potrzebującym, zamiast siedzieć bezczynnie przed telewizorem. Gorąco zachęcam każdego czytelnika , aby już w Nowym Roku dołączył do organizacji charytatywnej. W tym roku do Koła dołączyła moja najmłodsza siostra i gdyby nie choroba byłybyśmy w sklepie we trzy. Jako „starsze” wprowadzałyśmy początkujące czwartoklasistki w tajniki wolontariatu.

Uważam, iż należy pomagać innym , gdyż w przyszłości może my takiej pomocy będziemy oczekiwali. Cieszę się z udziału w tej akcji i chętnie będę brać udział w kolejnych zbiórkach.

Julka Przepiórka IIb i Iza Przepiórka IVb

Warto pomagać

Grudzień dla wielu uczniów z naszej szkoły był miesiącem przepełnionym wyzwaniami oraz wieloma działaniami dobroczynnymi. Ich realizacja polegała głównie na trosce o drugiego człowieka. Jako członek Szkolnego Koła Caritas 9.12.2017r. brałam udział w zbiórce darów w dwóch sklepach spożywczych. Ze względu na zbliżające się święta, następnego dnia przed kościołem parafialnym sprzedawałam Świece Caritas, w ramach akcji „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Dochód z niej daje szansę na lepszą przyszłość dzieciom z ubogich rodzin.

W trzecią niedzielę miesiąca wraz z innymi wolontariuszami SKC, podobnie jak wyżej wspomniane świece, rozprowadzaliśmy sianka na stół wigilijny. Kwoty przekazywane przez dobroczyńców były dobrowolne. Dzięki ich wsparciu ilość zebranych funduszy, przekazanych później hospicjum w Puławach, okazała się znaczna (ponad 2000zł). Pozwoli to chociaż trochę uśmierzyć ból przebywającym tam chorym.

Z kolei 14 grudnia uczestniczyłam w naszej szkole w charytatywnym, międzyklasowym turnieju siatkówki. Jego organizacją zajęli się członkowie PCK. Będąc jedną z zawodniczek, mogę stwierdzić, że panowała podczas niego wyśmienita atmosfera. Wszyscy w dobrych humorach przystąpili do rywalizacji. Drużyna, w której się znajdowałam, mimo porażki w pierwszym meczu, nie poddała się i wygrawszy pozostałe pojedynki zajęła pierwsze miejsce. Nagrodą był tak zwany „szczęśliwy numerek” przysługujący następnego dnia oraz oceny celujące z wychowania fizycznego.

Uważam, że opisane akcje pokazują, iż pomimo codziennego pędu, pośpiechu czy nieuwagi, posiadamy w sobie choć odrobinę współczucia i troski. Potrafimy zmobilizować się po to, by innym żyło się lepiej.

Iga Bochniak kl. IIIc

„Wkręć się do pomocy”

Do 18 grudnia 2017 roku w naszej szkole Szkolne Koło Caritas zorganizowało akcję pod nazwą „Wkręć się do pomocy”. Owa akcja polegała na zbieraniu plastikowych korków od butelek. Wzięły w niej udział klasy zaczynając od przedszkolaków, przez klasy „0”, aż po klasy 3 gimnazjum. Byłam jedną z inicjatorek tego przedsięwzięcia i możecie mi wierzyć, że korków było naprawdę dużo. Zdarzało się, że pojedyncze klasy przynosiły 20, czasami nawet 30 kilogramów. Wszystkie korki, które udało nam się zebrać zostały przeznaczone na wsparcie podejmowanych przez Caritas Lublin akcji pomocy dzieciom.

Jestem szczęśliwa, że mogłam pomóc w prowadzeniu tej akcji. Obserwowanie jak dzieci, czy nastolatkowie „wkręcili się do pomocy” było niezwykłe. Chociaż zdarzały się przypadki, kiedy chodziłam po klasach, pytając się o ilość korków i nauczyciele mówili mi, że nie mają nic do oddania. Dla mnie jednak piękne jest zaangażowanie, jakie włożyła w to cała szkoła. Zebraliśmy 221 kg. Najwięcej zebrały klasy: I b -40 kg, 0b -27 kg, 0a - 24kg. Najbardziej „do pomocy wkręcili się” Maja Marcinkowska Ib – 17, 7 kg, Tomasz Czarnowski VI b– 12,5 kg, Antoni Piech IIa i Angelika Wróbel VIb – 10 kg, Jędrzejczak Dawid Ib – 7 kg.

Agnieszka Suszek VII a

Konkurs ,,Łańcuchy dobroci”

W dniu 10.12.2017 roku odbył się w naszej szkole finał konkursu ,,Łańcuchy dobroci”. Zorganizowałyśmy go wraz z Eweliną Grędzińską, Julią Ciupą i Luizą Przychodzeń przy pomocy Pani Anny Kaczmarskiej. Celem konkursu była pomoc w organizacji Wigilii Miłosierdzia, która odbyła się 24.12.2017r. w Hali Targów Lublin dla podopiecznych Caritas. Przygotowane przez nas łańcuchy pozwoliły na świąteczne udekorowanie miejsca. Pomysł organizacji konkursu został odebrany bardzo pozytywnie przez uczniów. Wszystkie klasy z radością, zapałem włączyły się w rywalizację. Podczas mierzenia przygotowanych łańcuchów wyniki były oszałamiające. Byliśmy zachwyceni ich długością. Okazało się, że łącznie wyniosła 4288m!!! Nie było złych wyników, każda klasa wykonała kawał dobrej roboty.

Najdłuższy łańcuch wykonała klasa VIb – 672m, zaś kl. VIa i IVb też zrobiły po ok. 650m, wśród klas VII i gimnazjum najdłuższy łańcuch był kl. VIIb. Wśród klas młodszych zwyciężyła klasa IIIc wykonując łańcuch 220metrowy. Szczególne podziękowanie dla Kingi Wiśniewskiej z kl.VIb, która zrobiła samodzielnie 240m oraz Maćka Szczepańskiego, Mateusza Lewtaka, Wiktorii Krawczyk, którzy zrobili powyżej 100m. Podziękowania kierujemy również do wychowawców, którzy mobilizowali swoich podopiecznych do pracy.

Zofia Lewtak IIc.

skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)

skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)

skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)

skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)

skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)   skc_akcja1 (43 kB)

skc_akcja_p21 (46 kB)

Dyplomy dla Wolontariuszy SKC

dyplomy1 (35 kB)   dyplomy1 (35 kB)   dyplomy1 (35 kB)   dyplomy1 (35 kB)   dyplomy1 (35 kB)  

 

13. 01. 2018 r.

Bo mamy tę moc!

Dnia 13 stycznia bieżącego roku odbyła się piąta już Gala Wolontariusza. Uroczystość została zorganizowana w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej w stolicy naszego województwa – Lublinie. Wzięła w niej udział między innymi grupa chętnych uczniów ze Szkolnego Koła Caritas w Końskowoli wraz z panią Haliną Mrozek, która zastąpiła opiekuna naszego Koła czyli p. A. Kaczmarską.

Około godziny dziewiątej rozpoczęła się Msza Święta. Eucharystię dla wszystkich przybyłych gości sprawował ks. Wiesław Kosicki – dyrektor Caritas. Podczas jej trwania często powtarzane były słowa: „warto pomagać”. Przytaczano na przykład postawę papieża Franciszka, który w swoim życiu i pontyfikacie kieruje się miłością i dobrocią. Wspiera również chorych, cierpiących, ubogich i potrzebujących.

Po Mszy nastąpił wyczekiwany moment rozstrzygnięcia konkursu, wyłaniającego spośród ponad trzydziestu uczniów trzy osoby, które otrzymały szczególny tytuł WOLONTARIUSZA ROKU. Dzięki wieloletnim działaniom na rzecz innych wolontariusze z Końskowoli: Iga Bochniak, Kinga Wojdaszka oraz Tomek Czarnowski zostali w nim wyróżnieni.

Kolejną częścią gali było ogłoszenie wyników w konkurencji nazwanej „Mam tę moc”, skierowanej do Szkolnych Kół Caritas z terenu Archidiecezji Lubelskiej. Poszczególne akcje organizowane od początku września przez ich członków odpowiednio oceniono. Ku naszemu zdziwieniu oraz zaskoczeniu na pierwszym stopniu podium znalazło się SKC w Końskowoli. Okazało się, że zdeklasowaliśmy „rywali”, otrzymaliśmy największą liczbę punktów, a w związku z tym także nagrodę. Wszyscy bardzo ucieszyliśmy się, że nasza praca została doceniona.

Uroczystość zakończyła się jednak innym pozytywnym akcentem. Niespodzianką okazał się bowiem koncert „Rodzi się Bóg” w wykonaniu Macieja Miecznikowskiego – słynnego muzyka, byłego wokalisty zespołu „Leszcze”, a także osobowości telewizyjnej znanej między innymi z emitowanego niegdyś programu „Tak to leciało!”. Podczas wspólnego kolędowania piosenkarz opowiadał żarty, a także ciekawostki z własnego życia. Wspominał między innymi o pozytywnym wpływie śpiewania na organizm człowieka. Artysta rozdawał też autografy, a zainteresowani mogli liczyć na wspólne zdjęcie.

Gala Wolontariusza to piękne wydarzenie. Dzięki niej można dostrzec, jak wiele dobra czynimy wspólnie względem innych. W końcu „im więcej go dajesz, tym więcej dostajesz”.

I. B.

skc1 (42 kB) skc1 (42 kB)


Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Końskowoli
2001-2018